Aşırı Kilo Zararları

Aşırı Kilo Zararları

, hayatımız boyunca korunmamız gereken ya da kendisiyle savaşmamız gereken bir hastalık. sahibi olunmasa dahi, hayatımız boyunca aşırı kilolu olmamak için dikkat etmeli, sahibiysek hemen bunun için gerekli tedaviye ve diyete başlamalıyız.

Aşırı kilo yani şişmanlık, vücuda giren yiyecek ve içeceklerdeki enerjinin yakılmaması durumunda yağa dönüşmesi ile meydana gelmektedir. Kişi aşırı kilolu olduğunu aynaya baktığında dahi kolaylıkla anlayabilmektedir. Zira vücut hatları bozulur, günlük kıyafetlerin içine sığamamaktadır. Aynı zamanda kişi şişman olduğunu ile de anlayabilir.

Vücut Kitle İndeksi

Vücut Kitle İndeksiVücut kitle indeksi hesaplama işlemi kişinin kendisininde basit bir matematik hesabı ile yapabileceği bir şeydir. Kullanılan hesap şu şekildedir; Kişinin terazide ölçtüğü kilosu, boyunun metre karesine bölünür.

Örneğin 170 santimetre yani 1.70 metre boyunda ve 70 kilo ağırlığında olduğunuzu varsayalım. Yapılması gereken hesap şu şekildedir; 1,7 x 1,7 = 2,89 hesabı yaparak boyunuzun metrekaresini buluyorsunuz. Ardından 70 (kilonuz) /2,89 = 24,22 sonucu ile de vücut kitle indeksi sonucuna ulaşıyorsunuz.

Eğer bulduğunuz sonuç 18,5 – 25 arasında ise ideal kilodasınız demektir. Dolayısıyla bu kilonuzu korumalısınız. Aynı şekilde 18,5 ‘in altında bir değer çıkması durumunda kilo almanız, 25 ‘in üzerinde ise kilo vermeniz gerekmektedir. 25-30 arasındaki vücut kitle indeksi sonucu çıkan kişiler kilolu, 30-40 arasında sonuç alanlar ise aşırı kilolu yani şişman sınıfına girmektedir. Bu nedenle derhal tedavi görmeleri gerekmektedir. Şişman olmak kadar aşırı zayıf olmakta tehlikelidir. 18,5 ‘in altında sonuç alan kişilerde aynı şekilde tedavi görmelidir. Zira zayıf olduğu için kilo alması gereken kişiler, önlerine gelen yiyeceği yiyebilecekleri anlamına gelmemektedir. Düzenli ve sağlıklı bir besin programı uygulanarak kilo almalıdırlar.

Aşırı Kilonun Günlük Hayatta Etkileri

Aşırı kiloya sahip olmanın zararları şu şekildedir;

  • Motive olamama.
  • Eklem bölgelerinde rahatsızlık.
  • Kalça ve omurga ağrıları.
  • Kadınlarda büyük göğüs nedeniyle sırt ağrıları.
  • Sürekli yorulma eğilimi.
  • Küçük hareketlerde sürekli nefes nefese kalma durumu.
  • Koşamamak ve merdivenlerde zorlanmak.
  • Tempolu yürüyüşlerde tıkanmak.
  • Büyük beden kıyafetler giymek zorunda kalmak.
  • Genç yaşlarda olunmasına rağmen yaşlı göstermek.

Söz konusu şişmanlık kaynaklı bu unsurlar sadece kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen unsurlardır. Zira sağlık açısından da şişmanlığın tetiklediği çok ciddi problemler meydana gelebilmektedir.

Şişmanlığın Tetiklediği Hastalıklar

sismanligin-tetikledigi-hastaliklarŞişmanlık, günlük yaşamı son derece olumsuz etkilemesinin yanı sıra hayati risklere de neden olmaktadır. Başlıca tehlikeler arasında insülin direnci, hipoglisemi, stres, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, hiper tansiyon, hatta kanser söz konusu hayati riskler arasında yer alıyor.

Bu nedenle aşırı kilonun son derece dikkat edilmesi gereken bir hastalık olarak görülmesi gerekiyor. Kendisinden korunulmasının yanı sıra aşırı kilolu olunması durumunda derhal tedavi sürecine başlanması büyük önem arz ediyor.

Aşırı kilo sahibi kişilerin son yıllarda en çok başvurdukları zayıflama ve tedavi yöntemleri arasında akupunktur ile zayıflama geliyor. Bunun başlıca nedenleri arasında yöntemi hiçbir kimyasal madde ve yan etki barındırmıyor.

Ayrıca akupunktur ile zayıflama yöntemi, diğer zayıflama yöntemlerinde meydana gelen stres, sinir, uyku kalitesi bozukluğu, halsizlik, mutsuzluk ve benzeri pek çok günlük hayatı olumsuz etkileyen unsurlar olmadan zayıflama imkanı sunuyor.

Akupunkturlar zayıflama konusunda ayrıntılı bilgi almak ve tedavi görmek için İzmir Akupunktur kliniğinde kişiye özel tedavi programları uygulayan Uzm. Dr. Başak BİNGÖL ‘den yardım alabilirsiniz. Web sitemizin iletişim sayfasında yer alan iletişim bilgilerinden iletişime geçebilir ya da iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Leave comment

Karşıyaka / İZMİR

Park Yaşam Ofisleri 6523 sk No:32/ A2 D:408

0 232 337 01 78

0 505 491 19 32

Çalışma Saatlerimiz

09:00 - 19:30

Mail Adresimiz

karsiyakaakupunktur@gmail.com